Czym jest marketing?

Czym jest marketing?

Jesteś studentem marketingu lub nauk pokrewnych? A może lubisz poznawać świat i w sieci wyszukujesz hasła takie jak marketing definicja, marketing co to jest lub pojęcie marketing? Co ciekawe nieczęsto zastanawiamy się właśnie nad tym pojęciem. Odpowiadając na Twoje poszukiwania, w tym artykule odpowiadamy na wszystkie pytania. Co oznacza słowo marketing? Czym jest pojęcie marketingu, a także czym jest sam marketing w firmie? Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, koniecznie czytaj dalej! Sprawdź co mamy do przekazania!

Marketing pojęcie, czyli definicja marketingu

Zdecydowanie najlepiej zacząć od podstaw. Marketing – co to takiego jest? Definicja marketingu wskazuje wprost, że jest to proces społeczny, w którym całe grupy oraz jednostki otrzymują to, czego konkretnie potrzebują. Dzieje się to przez oferowanie, tworzenie, a także przez swobodną wymianę produktów i usług. Jednocześnie takie działania prowadzą do wygenerowania zysku. Samo pojęcie marketingu związane jest z jego ojcem, a mianowicie Kotlerem. Wpisując w przeglądarkę hasło marketing pojęcie od razu można zobaczyć taki cytat: „zaspokajać potrzeby, osiągając zysk”. Wszelkie inne definicje marketingu są po prostu skomplikowane. To ciekawe, że właśnie w tych 4 słowach można ująć całą istotę sprawy.

W związku z powyższym możemy jeszcze raz zapytać: czym jest marketing? Definicja pokazuje wprost, że nie jest to określony zestaw działań, który skutecznie zwiększy sprzedaż. Cała koncepcja opiera się na elementach takich jak spójna strategia i wynikająca z niej konkretna taktyka. Wszelkie działania marki, takie jak kampanie czy promowanie promocji powinno być oparte na zdobytej podczas badań wiedzy.

W ramach samego marketingu można wyróżnić kilkanaście zagadnień. Między innymi będzie to:

  • Analiza możliwości rynkowych i weryfikacja co doprowadzi do zaspokojenia potrzeb klientów.
  • Opracowanie strategii, która ma zrealizować postawione wcześniej cele. Może dotyczyć to sprzedaży, pozyskania nowych klientów czy uzyskania przewagi konkurencyjnej na rynku.
  • Przygotowanie strategii cen dla danego przedsiębiorstwa.
  • Opracowanie komunikacji z rynkiem, klientami, a nawet z konkurencją.

Marketing nie tylko w sprzedaży

Cały czas w tym artykule pojawiają się pytania – Co to marketing? oraz Co oznacza słowo marketing? Oprócz wyżej przedstawionej definicji warto również zapoznać się z regułą 4P. Obecnie rozszerzana jest to reguły 5P. Samo sformułowanie pochodzi z języka angielskiego i kolejno oznacza: produkt, price, place, promotion, people. Po polsku będą to kolejno: produkt, cena, miejsce, promocja i ostatnio dodana 5 część, czyli ludzie.

Warto wszelkie działania firmy skoncentrować wokół tego zagadnienia. Właśnie wtedy okaże się, że marketing może być wykorzystywany do innych celów niż sprzedaż. Co ciekawe coraz więcej firm wie, że sama reklama jest niewystarczająca. Dotarcie za pomocą różnych kanałów do swoich odbiorców staje się priorytetem. Wszystko to dlatego, że zmienia się podejście konsumentów i zupełnie inaczej odbierają jakąkolwiek komunikację. Czasy reklamy jednokierunkowej już dawno się skończyły. Obecnie coraz częściej stawia się na działania marketingowe, które przynoszą wartości.

Celem pracy specjalistów jest nie tylko promocja produktu i pozyskiwanie potencjalnych klientów. Dosłownie każda firma w swoją strategię wpisuje dobro i zadowolenie klienta. Dzięki dystrybucji najbardziej wartościowych treści można zyskać pozytywne efekty związane ze wzrostem rozpoznawalności marki. Takie działanie polega również na budowaniu zaangażowanej i zżytej społeczności. Dzięki temu klienci utożsamiają się z samą marką.

To otwiera kolejne możliwości. Dlaczego? Osoby, które czują przywiązanie do konkretnej firmy, czy organizacji mogą stać się jednym z kanałów darmowej reklamy. Dobrym przykładem może być polecenia produktu między innymi w mediach społecznościowych. Bardzo często to ta społeczność jest ważniejsza od samej sprzedaży, a to zupełnie zmienia definicje powiązane z marketingiem.

Skuteczność działań marketingowych

Jeżeli wiesz już, co to znaczy marketing, koniecznie sprawdź ,czym jest marketing w firmie. Cały proces można opisać w bardzo prosty sposób. W dzisiejszych czasach możemy na bieżąco monitorować dosłownie wszystkie dane analityczne. Google oraz Facebook umożliwiają taką opcję za darmo. Wystarczy założyć odpowiednie konto firmowe. Na podstawie takich danych można tworzyć konkretne grupy docelowe. Zajmując się marketingiem w takim wydaniu, można tworzyć nowe i bardziej nowoczesne rozwiązania.

Dzięki tak szczegółowym informacją możemy wybierać jedynie te formy, które będą najlepsze dla naszych odbiorców. Czym jest marketing w firmie? To nieustanna weryfikacja analityków, prowadzenie badań ilościowych i jakościowych, zadawanie pytań i poszukiwanie odpowiedzi. To przede wszystkim droga do wdrożenia marketingu 4.0, który oparty jest na wcześniej opisanej metodzie 5P. To holistyczne podejście do definicji, o której wspominaliśmy na początku. W żadnym wypadku nie jest to suche pozycjonowanie, poszukiwanie nowych partnerów czy nachalne namawianie do sprzedaży. To zupełnie inne formy, które obecnie zmieniają rynek reklamy.

Marketing klasyczny, a marketing internetowy

Marketing klasyczny małymi krokami odchodzi w zapomnienie. Oczywiście rynek jest jeszcze obfity w branże dla których możliwość tworzenia tradycyjnych przekazów reklamowych sprawdzi się bardzo dobrze. Należy jednak podkreślić, że jest to przekaz do klienta, który nie bierze pod uwagę informacji zwrotnej. To wołanie w jedną stronę z jasnym przekazem – kup to. Marketing internetowy jest natomiast marketingiem społeczności oraz marketingiem emocji. Spełnia kilka funkcji związanych z potrzebą przynależności czy wyrażenia własnej opinii. To już nie dążenie do wymiany gotówki za produkt. To budowanie czegoś więcej, co daje poczucie przynależności.

Pojęcie marketingu nieustannie ewoluuje. Jesteśmy pewni, że już za kilka lat dołączą do tej listy kolejne aspekty, które zrewolucjonizują dzisiejszą wiedzę. Brak zmiany działania w przypadku prowadzenia nieskutecznych i przestarzałych metod może okazać się przysłowiowym gwoździem do trumny firmy czy organizacji. Warto zaufać najnowszym badaniom i zaleceniom. Takie działania zdecydowanie się opłacą i przyniosą zyski te związane ze sprzedażą, ale i te związane z rozpoznawalnością i oceną przedsiębiorstwa. Zdecydowanie to aspekty, które trzeba brać pod uwagę. Tylko wtedy można liczyć na dalszy rozwój biznesu.